Ciekawy blog z ciekawymi wpisami. Tylko u nas niezwykłe informacje.

nawóz chelatowy

0
Posted in inne By admin

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz foliaractiv   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową odpowiedzią na profesjonalne użycie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to jedynie możliwe – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem niejednokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.